Kalendarium

Piątek, 2024-04-19

Imieniny: Alfa, Leonii

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2040571
  • Do końca roku: 256 dni
  • Do wakacji: 63 dni
Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. Prawda i mity

Prawda i mity

Prawda i mity!

 

  W tej zakładce odsłaniamy prawdę i obalamy mity, na tematy ważne dla ucznia szkoły podstawowej.

 

 

 

Dania typu fast food są szkodliwe.

Tak, są w większości wysokokaloryczne, tłuste, mają mnóstwo cholesterolu, a przede wszystkim szkodliwych kwasów i sodu.



http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/prawdy-i-mity-o-jedzeniu-o-jedzeniu-i-zdrowym-odzywianiu_33973.html

Dania typu fast food są szkodliwe.

Tak, są w większości wysokokaloryczne, tłuste, mają mnóstwo cholesterolu, a przede wszystkim szkodliwych kwasów i sodu.



http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/prawdy-i-mity-o-jedzeniu-o-jedzeniu-i-zdrowym-odzywianiu_33973.html

 

1. Dania typu fast food są szkodliwe.

To prawda. Są w większości wysokokaloryczne, tłuste, mają mnóstwo cholesterolu, a przede wszystkim szkodliwych kwasów i sodu.

2. Trzeba odcinać końcówki bananów.

Mit. Krążą opinie, że w końcówce banana mogą znajdować się pasożyty - lambrie, ale nie zostało to udowodnione. Należy pamiętać jednak o myciu owoców nawet jeżeli obieramy z nich skórkę.

3. Sól szkodzi.

Prawda. Sól jest potrzebna dla naszego organizmu, ale w bardzo niewielkich ilościach, gdyż jej nadmiar powoduje zatrzymywanie wody. Dzieciom powinnyśmy ją ograniczać.

4. Należy obierać jabłko ze skórki.

Fałsz. Jabłka należy porządnie umyć pod bieżącą wodą. Generalnie nie powinnyśmy obierać ich ze skórki. Znajdują się w niej cenne substancje, które obniżają poziom cholesterolu i wchłanianie tłuszczu.

5. Po wysiłku fizycznym przemiana materii przyspiesza, więc mimo że już nie ćwiczymy, nasz organizm i tak nadal spala więcej kalorii.

Prawda. Po treningu nasz organizm pracuje na zwiększonych obrotach. Wynika to z faktu, iż pobiera więcej tlenu, co z kolei zwiększa nasze zużycie energii.

6. Powinno uczyć się w ciszy lub przy spokojnej muzyce.

Prawda. Udowodniono naukowo, że głośna czy szybka muzyka powoduje znaczne obniżenie koncentracji, natomiast muzyka nam znana sprawia, że mimowolnie odciągamy się od nauki czy czytania i zaczynamy podrygiwać w jej rytm czy, co gorsza, śpiewać lub nucić.

7. Najlepiej wspomagać naukę napojami energetycznymi.

Mit. Przede wszystkim, zbyt duża dawka kofeiny jest niezdrowa dla naszego organizmu – czujemy się świetnie przez kilka godzin, po czym spadają znacznie nasze możliwości i trudno jest nam skupić się na czymkolwiek, a zwłaszcza na nauce. Poza tym takie dopalacze wypłukują takie składniki jak magnez czy potas, niezbędne podczas uczenia się i koncentracji.

8. Przed nauką – posprzątaj.

Prawda. Udowodniono naukowo, że o wiele lepiej możemy się skoncentrować i o wiele bardziej efektywnie uczyć, jeśli wokół nas, a szczególnie w miejscu nauki, panuje porządek.

9. Do nauki języka obcego potrzeba niebywałej motywacji i samozaparcia.

Mit. Mózg uwielbia się uczyć i jeśli podsuniesz mu sposób, który jest dla niego przyjemny i naturalny to nie będziesz potrzebował ani samozaparcia, ani motywacji. Co więcej zarówno jedno jak i drugie będzie stopniowo wzrastać przy odpowiedniej metodzie językowej.

10. Pochwały sprawią, że dziecko będzie zarozumiałe.

Nieprawda. Dobre słowo i pochwała działają jak najlepsza zachęta do dalszej pracy. Musi być jednak spełniony jeden warunek – dzieci należy chwalić wtedy, gdy naprawdę udało im się zrobić coś dobrze.

11. Im głośniej krzyczysz, tym większe szanse, że dziecko cię wysłucha.

Nieprawda.W krótkiej perspektywie ta strategia może się sprawdzić, bo będzie on przestraszony i zrobi to, o co prosiliście. Jednak na dłuższą metę, krzyk i groźby nie odniosą pożądanego skutku. Jeśli nie wytłumaczysz dziecku, dlaczego chcesz, by zachowało się w określony sposób, nigdy nie zmieni nastawienia. Być może będzie wykonywać twoje polecenia, ale nie będzie wiedziało, dlaczego taki sposób zachowania jest prawidłowy. A dobre wychowanie to właśnie uświadomienie dziecku tego, co jest dobre, a co złe.

12. Nauczyciel musi krzyczeć aby uczniowie go słuchali.

Nieprawda. Czasami cisza jest lepszym sposobem uciszenia rozgadanej gromadki.

13. Nauczyciel pracuje 18 godzin tygodniowo.

Mit: Taka ilość godzin to tylko godziny dydaktyczne, czyli lekcje. Nauczyciel codziennie przygotowuje się do lekcji, sprawdza całą masę prac pisemnych. Zajmuje to mnóstwo czasu. Dodatkowo dochodzą spotkania z rodzicami, szkolenia, rady, kursy, awans zawodowy itp.


 

  Powiedz prawdę i obal mit, mający wartość edukacyjną i wychowawczą, a otrzymasz 1 punkt do konkursu „Aktywny na stronie”. Poczta szkolna, w polu nick wpisz: prawda i mity.