• Odwiedziło nas: 2026378

Historia

Szkoła Podstawowa w Parchowie rozpoczęła swoją działalność w marcu 1946 r. Do pracy zgłosiła się wówczas siostra zakonna  Stanisława Majerowicz. Już we wrześniu tego samego roku pracę rozpoczęła nauczycielka Pani Eugenia Drozd, której powierzono  obowiązki kierownika szkoły. Pod koniec 1946 roku w szkole uczyło się 91 uczniów w klasach od I do IV. Do szkoły uczęszczali uczniowie z Parchowa, Pogorzelisk i Nowej Wsi.

W roku szkolnym 1948/49 liczba uczniów wzrosła do 151. Wydział oświaty przydzielił wówczas do pracy kolejnych nauczycieli: Stanisława Jaworskiego i Karola Tobiasza, który przejął obowiązki kierownika szkoły. Powstały kolejne oddziały: klasa V, VI i VII.

W roku szkolnym 1952/1953 do szkoły zostało zakupione radio (...). Uruchomiono również świetlicę. Nauka odbywała się w dwóch budynkach.

W roku szkolnym 1971/1972 oddano do użytku nowy budynek zwany przez wszystkich środkowy. Mieściły się tam dwie pracownie do zajęć praktyczno - technicznych. W czerwcu 1973 roku zapadła  decyzja o obniżeniu stopnia organizacyjnego szkoły. Starsi uczniowie z klas od V do VIII rozpoczęli naukę w szkołach w Polkowicach i Chocianowie.

W połowie lat osiemdziesiątych w szkole powstały dwa nowe oddziały: klasa V i VI. Starsi uczniowie nadal dojeżdżali do Chocianowa. W roku szkolnym 1995/1996 nasza szkoła stała się pełną ośmioklasową placówką. Kolejne zmiany przyniosła reforma oświaty. Od roku szkolnego 1999/2000 jesteśmy pełną sześcioklasową placówką.

Kierownikami i dyrektorami w naszej szkole byli: p. Eugenia Drozd, p. Karol Tobiasz, p. Józef Jerzak, p. Tadeusz Kulczyk, p. Wojciech Duszeńko, p. Janina Kowalczuk i p. Janusz Konieczny. Od 2004 r. dyrektorem jest pani Beata Kawicka.